Бібліотечне краєзнавство

В. Жолоб,
директор Чернтвської ЦБС

НА КРИЛАХ ПОЕЗІЇ АБО ВИДАВНИЧА РОБОТА ЧЕРНІГІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ БІБЛІОТЕКИ

На прекрасній землі Запорізькій,
Де від краю до краю степи,
Чернігівка наша чудова,
Розкинулась у сонячній краси

Чернігівка — селище міського типу, центр селищної Ради, розташоване в долині річки Токмачки та її притоки Сисикуль за 150 км на південний схід від обласного центру Запоріжжя. Чернігівка, заснована в 1783 році, знаходилася на поштовому шляху, що вів від Мелітополя до Таганрога i далі до Кавказького тракту. Через село пролягав також шлях від Opixoвa до гирла річки Берди, де тоді була пристань. Вигідне географічне положения сприяло швидкому зростанню Чернігівки. Зараз у Чернігівському районі проживав 23189 чоловік з них у сільській місцевості 15489 oci6.

Населения району обслуговують 20 бібліотек Чернігівської ЦБС (2 районні, 2 селищні, 16 сільських філіалів). Бібліотеки виконують обов'язки по збереженню культурного потенціалу регіону. Поряд з традиційними формами роботи, 6i6ліотечні працівники з 1995 року здійснюють видавничу діяльність. Надихнули на видання альманаху «Полинова колиска» читацькі запити юнацтва про розвиток літературної творчості на Чернігівщини. Перший випуск альманаху вийшов в 1997 році, тираж був 20 примірників, включав віpшi 9 aвторiв, з них двое - учні шкіл. Для цього видання відібрали свої найкращї вірщі чернігівські поети Назаренко Марія, Буренкова Biкторія. Увійшов сюди i відомий i Володимира Коваленка „На пришибських узвишинах»:
На пришибських узвишинах Під зіркою в ropi, Стомившись від роботи, Спочили Kocapi. Над ними сине небо, Пвд ними мідь хлібів

Досвітній шум моторів
Не збудить Kocapiв.
Та що то за косарики
Що сплять в caмi жнива?
В далекім 43-м
Приспала ix війна.
Криваву ниву жали
Від Волги, від ріки,
Та тут i полягали
На довгії роки.

У березні 1998 році до Шевченківських днів було видано другий випуск альманаху «Полинова колиска». Обидва видання користуються значним попитом серед шкільної молоді району, вчителів, звичайно, aвторів та інших читачів.
До 215-ої річниці заснування Чернігівки, 75-річчя утворення Чершнігівського району та 55-річчя визволення його від фашистських загарбників разом з відділом культури був підготовлений до видання літературно - художній альманах «Над Чернігівкою небо голубе». До альманаху увійшли історична довідка «Край наш Чернігівський», а також Biшi поетів — земляків, у тому числі i дітей. Основу видання склали два випуски альманаху «Полинова колиска». Тираж нової" збірки становив 1000 примірників. Редакторами цього випуску були працівники районної бібліотеки: Т.ПБолышакова, ВЛ.Кошеленко, упорядник -завідуюча відділом культури А.В. Синепольська, художнє оформления О. Р. Горобея. Альманах був виданий за підтримки голови Чернігівської селищної Ради
M.I. Пилипенко. Матеріал у книзі розміщений під такими розділами:
- звернення до читачів;
- історична довідка «Край наш Чернігівський»;
- «Мій рідний край» - вірші про Чернігівську землю;
- «День поезії» - поетичні твори місцевих поетів, ixнi
фото, біографічні довідки;
- «Наша криниченька» - творчсть дітей.
У збірку увійшли твори 21 автора. Це видання отримали вci сільські та шкільні бібліотеки. Частково тираж був проданий, виручені кошти надійшли на спецрахунок центральної районної бібліотеки. До Шевченківських днів в 1999 poцi вийшов третій випуск альманаху «Полинова Колиска». У передмові цього видання - звернення до читачів та поетів: «У поетичному об'ективі авторів - o6piї рідного краю, натхненність i мудрість трудової людини, співуча українська мова, тривожні роздуми над майбутнім України i ii народу. Швидко пролетить рік i знову прийде березень, а з ним - зустріч з вами, шановні читачі i наші автори. Чекаемо від ас нових творів. Для когось це буде перша проба пера, для когось - крок на вищу сходинку до вершини Парнасу. Так нехай вам даруе натхнення наша чернігівська земля.

Саме з цього випуску вірш "Пізня осінь" Марії Назаренко, доярки КСП із с.Обіточне, був опублікований у «Запорізькій правді»:
Вже давно пожовкло Листячко ожини, Пташка притаїлась Під кущем шипшини. Все опало листя Із плочок глоду, Лиш червоні грона Дивляться у воду. Листячко з маслини Також облетіло, По степу за вітром Стиха шурхотіло. Попрощались з листям Верби i тополі, Шелестить, біліє Ковила у полі Вже стоять без листя Ясени i клени, Всупереч природі Дуб стоїть зелений.

Поетичні твори Володимира Коваленка увійшли вже до антології «Січовий Парнас» видавництва Запорізького державного університету (упорядник та автор біографічних довідок - Віктор Чабаненко).

У 2001 році вийшов четвертий випуск альманаху, а у 2003 році п'ятий. У цих випусках представлена, в основному, творчість учнів шкіл району. Їх поезії, хоч i не зовам досконалі, продовжують кращі традиції поетичного слова Чернігівщини, оспівують кохання, щирість, доброту та вipy в майбутне.

Випуски альманаху набули широкого резонансу серед різних категорій читачів. Видання «Полинова колиска» та «Над Чернігівкою небо голубе» супроводжувалися презентаціями, прем'ерами книг у бібліотеках, школах району, висвітлювалися на шпальтах місцевої газети, у радюпередачах. На літературно - музичних вечорах литературного об'еднання «Лipa» часто використовуються поезії з альманаху. Місцеві композитори написали музику на Bipiшi Bіктоpiї Буренкової «Червона троянда», Володимира Коваленка «Не сумуй, кохана, в самоті!», «Стелиться вечір над рідним селом», «Чернігівські каштани», «На крилах могутніх, над степом безкраїм» (Гімн Чернігівки та району), Галини Решетняк «Материнські слова», «Живи, Чернігівко», О.Березніченко «Степова легенда». Цi поезії у нас уже звучать як пicнi та романси, виконуються на вечорах «Ліри», у передачах місцевого радіомовлення.

Сьогодні бібліотечні працівники на чолі з районним відділом культури працюють над інформаційно — довідковим виданням «Землі мoєї самоцвіти: культура i мистецтво Чернігівського району» Для цього видання підготовлений матеріал про icтopiю бєбліотек району, роботу аматорських об'єднань «Aipa», «Джерельце», видання альманаху «Полинова колиска». Тут також буде інформація про клубні та мистецькі заклади району, народних майстрів, поетів.

Упевнена, наша праця була не даремною. Скільки вдячних слів почули ми від поетів за те, що ix знайшли, підтримали, опублікували, запрошували на презентації, дали змогу виступати перед слухачами. Слова вдячності почули ми i від вчителів, учнів, інших читачів, які завдяки виданню альманаху дізналися про місцевих поетів. I ми переконані, що поезія потрібна нам i що вона:
...ніколи не була
Непотребом чи крамом.
Вона - неначе два крила,
Мов два крила за нами,
Що в мить безвихщних борінь,
Коли лишають сили,
Підносить нас у височінь,
Рятує дух i тіло.